آشوب در آمریکا! / گارد ملی واشنگتن به حالت آماده‌باش درآمد

به گزارش گار نیوز، پلیس و نیروهای حفاظتی کنگره آمریکا همزمان با جلسه نمایندگان دو مجلس کنگره برای تایید نتایج انتخابات، ناچار شدند ساختمان کنگره و محوطه اطراف آن را قرق کنند.
علت این تصمیم تهدید امنیتی و پیشروی تظاهرات کنندگان به سوی پله‌های ساختمان کنگره و حتی ورود آنها به داخل ساختمان اعلام شد.
با وجود اقدام نیروهای امنیتی، تعدادی از معترضان وارد صحن اصلی مجلس شدند و در آنجا عکس یادگاری گرفتند. همچنین صدای تیراندازی در صحن مجلس شنیده شده و دستکم پنج نفر مجروح شدند.
در همین حال رسانه‌ها از خارج کردن نانسی پلوسی و مایک پنس، معاون ترامپ از کنگره به دلایل امنیتی خبر دادند.
صدها نفر از حامیان دونالد ترامپ با تجمع در برابر ساختمان کنگره به نتایج انتخابات اعتراض داشتند.
به گزارش سی‌ان‌ان به دنبال وقوع این رویدادها شهردار واشنگتن از ساعت ۱۸ به وقت شرق آمریکا تا ۶ صبح پنجشنبه در این شهر حکومت نظامی و منع رفت و آمد اعلام کرد.
بنا بر گزارش‌ها به نمایندگان کنگره ماسک گاز هم داده شد تا به دلیل استفاده کردن از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان از آن استفاده کنند. برخی از معترضان کپسول‌های آتش نشانی را برای ایجاد دود فعال کردند.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری مغلوب آمریکا در انتخابات سوم نوامبر که با فراخوان امروزش برای تظاهرات و اعتراض به نتیجه انتخابات، عامل اصلی درگیری‌ها بوده است، در توییتی از معترضان خواسته آرام باشند و با پلیس کنگره همکاری کنند. وی هم چنینن در پیامی ویدئویی به هوادارانش گفت: انتخابات را دزدیده‌اند اما به خانه خود برگردید! همه می‌دانند که انتخابات از ما دزدیده شده است. با این وجود ما حزب قانون و نظم هستیم. باید به خانه‌های خود برگردید، ما نمی‌خواهیم کسی آسیبی ببیند. خواهید دید که بعداً چه اتفاقی خواهد افتاد.
در همین حال برخی از نمایندگان کنگره حتی از حزب جمهوری‌خواه این اقدام ترامپ را کودتا و تلاش برای آن دانسته‌اند.
استیضاح ترامپ کلید خورد
در پی این وقایع ایلهان عمر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا گفت: در حال آماده کردن طرح استیضاح هستم. ترامپ باید توسط سنا استیضاح و برکنار شود. نمی‌توانیم اجازه دهیم او در دفتر کارش باقی بماند. مسأله دفاع از جمهوری است و باید به آن متعهد باشیم.
هم زمان شبکه سی‌بی‌اس می‌گوید سناتورها و نمایندگان کنگره به مکانی امن منتقل شده‌اند.
این شبکه همچنین گزارش کرده که شهردار واشنگتن از وزارت دفاع درخواست اعزام ۲۰۰ نیروی دیگر گارد ملی تقاضا کرده است.
شبکه سی‌بی‌اس ویدیویی از داخل صحن اصلی مجلس نمایندگان مخابره کرده که در آن نمایندگان پناه گرفته دیده می‌شوند. برخی از آنها برای مقابله احتمالی با گاز اشک‌آور، کیسه‌های پلاستیکی چون کیسه فریزر به سر کشیده‌اند.
مک کارتنی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان هم در تماسی تلفنی به رسانه‌ها گفت که هجوم و ورود به ساختمان کنگره را به شدت محکوم می‌کند.
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد نیروهای گارد ملی پایتخت این کشور را برای کمک به نیروهای پلیس واشنگتن و فدرال به حالت آماده‌باش کامل در آورده است. (تسنیم)
 
منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *