الگوی شمعی بچهٔ رها شده صعودی در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی شمعی بچهٔ رها شده صعودی در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی شمعی بچه رها شده صعودی (bullish abandoned baby) نوعی الگوی شمعی است که توسط معامله‌گران به‌عنوان هشداری برای بازگشت قیمتی در روند نزولی استفاده می‌شود. این الگو در روند نزولی شکل می‌گیرد و از سه کندل تشکیل شده است. اولین کندل، کندل بزرگ تیره می‌باشد، پس از آن یک کندل دوجی داریم که در محدودهٔ پایینی کندل اول قرار می‌گیرد و با آن فاصله دارد. کندل بعدی بالاتر از دوجی باز می‌شود و با قدرت به سمت بالا حرکت می‌کند.

با ظهور این الگو انتظار می‌رود که قیمت به حرکت صعودی خود ادامه بدهد زیرا این الگو نشان می‌دهد که فشار فروش (حداقل به‌طور موقت) از بین رفته است.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد الگوهای نمودار ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «مقدمه‌ای بر الگوهای نمودار در تحلیل تکنیکال» را مطالعه نمایید.

چگونه مفهوم الگوی شمعی بچهٔ رها شده صعودی را درک کنیم؟

معامله‌گران الگوی شمعی بچهٔ رها شده صعودی (مرجع) را رصد می‌کنند تا از پایان بالقوه روند نزولی آگاه شوند. این الگو نسبتاً کمیاب است زیرا تحرکات قیمت برای ایجاد الگو باید معیارهای خاصی را رعایت کنند.

  1. کندل اول یک کندل استیک بزرگ نزولی است که در ادامهٔ یک روند نزولی قرار دارد.
  2. کندل دوم یک کندل دوجی است (قیمت باز شدن در این کندل تقریباً برابر با قیمت بسته شدن می‌باشد). این کندل با فاصله نسبت به کندل نزولی اول و در زیر آن باز می‌شود و به اصطلاح گَپ دارد.
  3. کندل سوم، کندل صعودی بزرگی است که بالای کندل دوم (دوجی – Doji) باز می‌شود.

الگوی شمعی دوجی در تحلیل تکنیکال چیست؟

برخی از معامله‌گران تغییرات جزئی در معیارهای فوق را مجاز می‌دانند. به‌عنوان مثال، کندل دوجی ممکن است در زیر کندل اول هیچ‌گونه شکاف قیمتی (Gap) نداشته باشد، بلکه، نزدیک قیمت بسته شدن کندل قبلی باز شده و در همان محدوده نیز بسته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  شکاف قیمتی (Gap) می‌توانید از مطلب آموزشی «شکاف قیمتی در تحلیل تکنیکال چیست؟» دیدن نمایید.

گاهی قبل از اینکه قیمت حرکت صعودی خود را انجام دهد، دو یا سه کندل دوجی تشکیل خواهد شد. این امر برای برخی از معامله‌گران قابل قبول است زیرا این الگو هنوز هم افت قیمت، تعادل و در نهایت افزایش شدید قیمتی را نشان می‌دهد.

روانشناسی (ایده) پشت این الگو، این است که در کندل اول قیمت با افت شدید روبرو شده است و یک کندل نزولی قوی را ساخته است.  قیمت سپس یک کندل دوجی تشکیل می‌دهد، که نشان می‌دهد فشار فروش (Selling Pressure) در حال کاهش است زیرا قیمت‌‌های باز و بسته شدن در کندل دوجی تقریباً یکسان می‌باشند. دوجی‌ها معمولاً نشانگر وجود شک و تردید در بازار و بین معامله‌گران می‌باشند. در این حالت، دوجی به این معنی است که ممکن است فروشندگان فشار فروش را کاهش داده باشند یعنی دیگر میلی به فروش زیر محدودهٔ قیمتی خاصی را نداشته باشند و خریداران شروع به مداخله کنند. کندل دوجی یا دوجی‌ها سپس توسط یک کندل صعودی قوی دنبال می‌‌شوند که شکافی قیمتی با سطح قیمتی کندل دوجی دارد. این نشان می‌دهد كه خریداران كنترل بازار را به دست آورده‌اند و فشار فروش (حداقل به‌طور موقت) از بین رفته است.

معامله‌گران ممکن است خود به دنبال این الگو بگردند و یا هنگام مشاهدهٔ آن، معاملهٔ خود را انجام دهند، اما امکان جستجو و یافتن این الگو ها توسط نرم‌افزارهای معاملاتی نیز وجود دارد.

الگوی متضاد الگوی بچهٔ رها شده صعود، الگوی بچهٔ رها شدهٔ نزولی (bearish abandoned baby) است. این الگو پایان احتمالی یک روند صعودی را نشان می‌دهد.

نکات مهم:

  1. الگوی بچهٔ رها شده صعودی الگویی ساخته شده از سه کندل می‌باشد و در یک روند نزولی ظاهر می‌شود. این الگو شامل یک کندل نزولی بزرگ، یک کندل دوجی، و سپس یک کندل صعودی قوی رو به بالا است. دو کندل صعودی و نزولی با کندل دوجی شکاف قیمتی (Gap) دارند.
  2. این الگو نشانگر پایان احتمالی روند نزولی و شروع حرکت قیمت به سمت بالا است.
  3. برخی از معامله‌گران تغییرات جزئی را مجاز می‌دانند. ممکن است بیش از یک کندل دوجی وجود داشته باشد، و یا ممکن است شاهد شکاف قیمتی بین کندل (های) دوجی با دو کندل صعودی و نزولی نباشیم. اما روانشناسی کلی الگو هنوز باید وجود داشته باشد.

چگونه با استفاده از الگوی شمعی بچهٔ رها شده صعودی معامله کنیم؟

در حالی که روش‌های مختلفی برای معامله با الگوی بچهٔ رها شده صعودی وجود دارد، در اینجا چند ایدهٔ کلی در مورد چگونگی انجام آن ارائه شده است.

نقطهٔ ورود: برخی از معامله‌گران در شکست رخ داده بالای کندل استیک سوم با استفاده از دستور حد ضرر (Stop-limit Order) وارد معامله می‌شوند. انتظار می‌رود که افزایش قیمت ادامه یافته و به سمت بالاتر حرکت کند، بنابراین اگر این اتفاق بیفتد، با حرکت بالاتر از بالای کندل سوم، می‌توان از آن به‌عنوان یک فرصت خرید استفاده نمود.

محل استاپ حفاظتی (Stop-Loss): برای جلوگیری از بسته شدن ناخواسته پوزیشن باز شده بهتر است معامله‌گران استاپ را در محدوده‌ای در زیر سایهٔ پایینی کندل دوجی قرار دهند.

معامله‌گرانی که مایل به ریسک کمتری هستند، می‌توانند استاپ حفاظتی را درست در زیر کندل سوم الگو قرار دهند. افزایش نوسانات اغلب با بازگشت قیمتی در روند همراه است. این را در هنگامی که مکان stop loss  را انتخاب می‌کنید، در نظر بگیرید.

بازگشت قیمتی در تحلیل تکنیکال چیست؟

سود هدف: این الگو هدف قیمتی‌ای را به‌عنوان نقطهٔ سود تعیین نمی‌کند. برای تحقق سودهای احتمالی استفاده برخی از روش‌های دیگر لازم است.

می‌توان از تعیین اهداف قیمتی با استفاده  بازگشت‌های فیبوناچی (Fibonacci retracement) استفاده کرد. به‌عنوان مثال، معامله‌گران ممکن است یک هدف قیمتی  را با استفاده از برگشت (retracement) 50٪ تعیین نمایند و تصمیم به خروج در آن نقطه از بازار بگیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  سطوح بازگشتی فیبوناچی می‌توانید از مطلب آموزشی «سطوح بازگشتی فیبوناچی در تحلیل تکنیکال چیست؟» دیدن نمایید.

حالات دیگر می‌تواند شامل تعیین هدف با استفاده از نرخ ریسک / پاداش (risk/reward ratio) باشد. به‌عنوان مثال، با یک ریسک 500 دلاری، می‌توان هدف سود را 1000 و یا 1500 دلار تعیین نمود. یک معامله‌گر می‌تواند از اندیکاتورهای تکنیکال استفاده کند، و هنگامی که قیمت به‌سطح زیر میانگین‌های متحرک (moving averages) رسید از معامله خارج شود.

مثالی از الگوی شمعی بچهٔ رها شده صعودی

این الگو نسبتاً نایاب است زیرا دارای الزامات سختگیرانه‌ای می‌باشد. برخی از معامله‌گران اجازه می‌دهند تعداد محدودیت‌‌های مورد نیاز برای تأیید و تشکیل این الگو تعدیل یابد و بدین ترتیب الگوهای بیشتری با شکلی شبیه به بچهٔ رها شده صعودی پیدا می‌شود. البته هنوز هم می‌توان به‌نتایج خوبی با استفادهٔ این روش دست پیدا کرد.

چند نوع متفاوت از این الگو در نموادر شرکت Macy’s Inc دیده می‌شود. پس از کاهش قیمت‌ها، در چند نوبت، الگوی بچهٔ رها شده صعودی تشکیل شده است. این الگوها سپس با حرکت‌های شدیدی به سمت بالا دنبال شده و قیمت پس از تشکیل این الگو ها، جهش قابل توجهی را در سه نوبت تجربه نمود.

مثال الگوی بچه رها شده صعودی
الگوی Bullish Abandoned Baby در نمودار روزانه. منبع: Trading view

الگوی شمارهٔ یک، شامل یک تغییر جزئی از الگوی سنتی است، زیرا کندل دوجی هیچ شکاف قیمتی‌ای در زیر سطح قیمت بسته شدهٔ کندل نزولی قبلی خود ندارد. همچنین در اینجا دو دوجی تشکیل شده است. با این حال روان‌شناسی این الگو هنوز هم یک تغییر روند صعودی (bullish) را نشان می‌دهد. این الگو دارای مراحل افت شدید، تردید و مرحلهٔ صعودی می‌باشد و به همین سبب پس از تشکیل دوجی‌ها قیمت شدیداً به سمت بالا میل می‌کند.

الگوی دو، الگویی سنتی‌تر می‌باشد. البته فرق این الگو با الگوی کلاسیک، وجود دو کندل دوجی شکل به‌علاوهٔ کندل صعودی ضعیف می‌باشد. در حالت کلاسیک، شاهد یک کندل دوجی هستیم و کندل صعودی نیز کندلی پُرقدرت می‌باشد.

الگوی سه نیز دارای تغییراتی جزئی می‌باشد، کندل دوجی در زیر سطح قیمت بسته شدهٔ کندل قبلی قرار نگرفته و هیچ شکاف قیمتی‌ای بین آن‌ها وجود ندارد. هرچند قیمت پس از تشکیل کندل دوجی افزایش یافته و روند صعودی در پس آن آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.