بنیان‌گذار سابق ریپل و مسئول فعلی استلار ۲۸ میلیون واحد XRP را به فروش رساند

جد مک‌کالب (Jed McCaleb)، هم‌بنیان‌گذار ریپل لبز (Ripple Labs) پس از ۲۵ روز وقفه، فروش ۲۸.۶ میلیون واحد از توکن‌های XRP خود را از سر گرفت. لئونیداس هاجیلویزو (Leonidas Hadjiloizou)، پژوهشگر حوزه ارزهای دیجیتال این خبر را رسانه‌ای کرده است.
به گزارش دیکریپت، هاجیلویزو بر این باور است که شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از بنیاد ریپل، دلیلی این وقفه طولانی بوده است. گفتنی است جد مک‌کالب، برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse) و کریس لارسن (Chris Larsen) به‌اتفاق هم در سال ۲۰۱۲ بنیاد ریپل را پایه‌گذاری کردند.
این نخستین بار نیست که مک‌کالب فروش ریپل‌های خود را متوقف می‌کند. آن‌طور که هاجیلویزو می‌گوید، وی پیش‌تر در موارد دیگری مثل اهداف خیرخواهانه خیرخواهانه داشته، دست به توقف فروش توکن‌های XRP خود زده است.
هاجیلویزو می‌گوید:
مک‌کالب در گذشته نیز فروش خود را به‌طور موقت متوقف کرده بود تا به خیریه‌ای که به آن توکن XRP اهدا کرده بود، فرصت فروش بدهد. این بار اما درست پس از رسانه‌ای شدن شکایت کمیسیون بورس آمریکا فروش XRP‌های خود را متوقف کرد. هنوز معلوم نیست که چرا وی فروش توکن‌های XRP خود را از سر گرفته است. او می‌توانست دست‌کم منتظر توصیه‌های احتمالی وکلای خود باشد یا به هزار دلیل دیگر کماکان فروش را متوقف نگه دارد.
هاجیلویزو می‌گوید که مک‌کالب پیش از اقدام به فروش دوباره توکن‌های XRP خود در حال فروش ۹.۷ میلیون واحد دیگر از این توکن‌ها به ارزش تقریبی ۲.۹۲ میلیون دلار بوده است.

گفتنی است پیش‌تر در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با تنظیم شکایتی علیه بنیاد ریپل و مؤسسانش ادعا کرد که این بنیاد از سال ۲۰۱۳ با تخطی از قوانین موضوعه، دست به فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده زده و ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. بنیان‌گذاران ریپل اما با رد این اتهام می‌گویند که توکن XRP اوراق بهادار قلمداد نمی‌شود.
قیمت XRP پس از شکایت SEC از بنیاد ریپل با سقوطی نابهنگام بیش از ۵۰ درصد افت پیدا کرد، اما از آن زمان به این سو توانسته تا حدودی قوای خود را بازیابی کند. داده‌های کوین‌گیکو (CoinGecko) نشان می‌دهد که در زمان نگارش این مقاله، قیمت ریپل در محدوده ۰.۳۰۴ دلار در نوسان است.
جد مک‌کالب، کارنامه قابل‌توجهی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال دارد. او مؤسس صرافی منحل‌شده ام‌تی‌. گاکس (Mt. Gox) است و تا سال ۲۰۱۳ عهده‌دار سمت معاون ارشد فنی بنیاد ریپل بود. وی در سال ۲۰۱۴ پس از کناره‌گیری از سمت‌های اجرایی خود در بنیاد ریپل، بنیاد توسعه استلار را پایه‌گذاری کرد. هم‌اکنون او معاون ارشد فنی استلار است. پیش‌تر در سال ۲۰۱۸ نشریه نیویورک تایمز از وی به‌عنوان یکی از ده چهره شاخصی که سردمدار انقلاب بلاک چینی در جهان هستند، نام برده بود.
حساب کاربری ویل آلرت (Whale Alert) در توییتر که نقل‌وانتقالات کلان ارزهای دیجیتال را رصد و اعلام می‌کند، پیش‌تر مدعی شده بود که مک‌کالب در سال گذشته میلادی با فروش ۱.۲ میلیارد دلار توکن XRP در قیمت متوسط ۰.۳۴ دلار، ۴۱۱ میلیون دلار پول به جیب زده است. این تعداد توکن XRP حدوداً برابر با ۲۷ درصد از کل موجودی مک‌کالب در حساب تسویه او نزد بنیاد ریپل بوده است.
گفتنی است طی فاصله زمانی میان سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مک‌کالب به‌طور تقریبی ۱ میلیارد از توکن‌های XRP را به فروش رسانده که ارزش دلاری آن به قیمت روز برابر با ۳۰۱ میلیون دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *