بودجه عمرانی 1402 در حد نگهداری تاسیسات! – گار نیوز

به گزارش گار نیوز، بودجه سال 1402 روز گذشته تقدیم مجلس شد. هر ساله بخشی از این بودجه به پروژه‌های عمرانی و وزارت راه و شهرسازی اختصاص دارد.
امسال نیز بودجه بخش عمرانی 327 هزار و 920 میلیارد تومان تعیین شده که این میزان نسبت به بودجه سال گذشته 26 درصد افزایش پیدا کرده است. اما این میزان افزایش به طور کلی چه تاثیری بر پروژه‌های نیمه‌تمام خواهد داشت و چقدر برای بهبود زیرساخت‌ها مفید است؟
تخصیص بودجه عمرانی در سال‌های گذشته؛ صفر درصد!
سید محمود فاطمی عقدا، کارشناس ارشد مسکن در این خصوص به گار نیوز گفت: با توجه به وضعیت زیرساخت‌های کشور نمی‌توان گفت افزایش 26 درصدی بودجه بخش عمرانی می‌تواند تا حد زیادی کارگشا باشد، اما با این وجود اگر صد در درصد این مبلغ پرداخت شود می‌تواند حداقل تاسیسات را نگهداری کند!
او افزود: البته از طرف دیگر وضعیت اعتباری دولت را نیز باید در نظر بگیریم که با لحاظ وضعیت کنونی، 26 درصد افزایش می‌تواند قابل قبول باشد.
رئیس پیشین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین بیان کرد: بودجه‌های در نظر گرفته شده برای بخش عمرانی در سال‌های اخیر هیچگاه تخصیص اعتبار کامل پیدا نکرده و عملا به همین دلیل زیرساخت‌های توسعه کشور دچار مشکل شده است و نیاز به به‌روزسانی و ترمیم دارد.

او همچنین ادامه داد: به دلیل مشکلات بودجه‌ای در سال‌های گذشته، بودجه عمرانی به طور کامل پرداخت نشده و گاهی اوقات در حد صفر بوده است. به شرطی که دولت بتواند اعتبار در نظر گرفته شده را تخصیص دهد ممکن است اتفاق خوبی رقم بخورد.
86 هزار پروژه عمرانی ناتمام در کشور
در سال‌های اخیر کاهش شدید درآمدهای دولت در زمینه‌های مختلف امکان تزریق بودجه‌های کلان عمرانی را سلب کرده است. در برخی موارد نیز همان بودجه تخصیص داده شده به سایر بخش‌ها انتقال داده شده و پروژه‌های عمرانی در کشور یا عملا آغاز نشده و یا نیمه‌کاره رها شده است.
طبق داده‌های مرکز پژوهش‌های اتاق ایران همچنین اکنون بیش از 6 هزار طرح و پروژه ملی و بیش از 80 هزار پروژه استانی نیمه‌تمام وجود دارد که حتی در صورت عدم اجرای هرگونه پروژه جدید با روند فعلی تامین اعتبار از سوی دولت 20 سال دیگر نیز به تکمیل و بهره‌برداری نخواهد رسید.
آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه اخبار مسکن گار نیوز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *