چرا لایت‌کوین رفتار قیمتی بیت‌کوین را دنبال می‌کند؟

‌چرا لایت کوین رفتار قیمتی بیت کوین را دنبال می‌کند؟

چارلی لی، مؤسس لایت ‌کوین، اغلب از لایت کوین با عنوان “نسخهٔ نقره‌ای بیت کوین که طلاست” یاد می‌کند. علاوه بر ‌کُدبیس یکسان این دو رمز ارز، قیمت این دو رمز ارز در بازار رمز ارزها نیز رابطهٔ تنگاتنگی باهم دارند و باهم بالا و پایین می‌روند.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بیت کوین چیست؟» را مطالعه نمایید.

این دو رمز ارز تکمیل‌کنندهٔ هم نیز می‌باشند. هدف اصلی بیت کوین این بود که محیطی برای تراکنش‌های روزمره فراهم کند. اما به‌علت مشکل مقیاس‌پذیری (سرعت کم تأیید تراکنش‌ها) این هدف فعلاً عملی نشده است. اما لایت کوین این مشکل بیت کوین را در نظر داشته و با ترکیب تکنولوژی مقیاس‌پذیری با اکوسیستم خود، پرداخت‌های دیجیتال را عملی کرده‌است. در سال 2017، لایت کوین به‌گفتهٔ برخی تحلیل‌گران، سال رویایی داشت.

آیا بیت کوین مقیاس‌پذیر است؟

شباهت این دو رمز ارز، شاید برای افرادی که سررشته‌ای در حوزهٔ رمز ارزها ندارند، گیج‌کننده به‌نظر برسد اما تنوع بیش‌ از حد این رمز ارزها و کاربردهای متفاوت آنها عامل اصلی ابهام در این حوزه می‌باشد. البته تصمیم زیرکانهٔ خالق لایت کوین هم در شباهت رفتار آن با بیت کوین بی‌تأثیر نبوده ‌است.

چرا لایت کوین، بیت کوین را دنبال می‌کند؟

ایدهٔ لایت کوین زمانی در ذهن چارلی لی شکل گرفت که مشاهده کرد کارمزد انتقالات در شبکه بیت کوین برای انتقال بزرگ و کوچک برابر است. “اگر بیت کوین بر روی انتقال مقادیر بزرگ متمرکز شود، کارمزد بالا خواهد بود و امنیت انتقال نیز تأمین خواهد شد. لایت کوین به‌عنوان مکمل بیت کوین عمل می‌کند و برای انتقالات کوچک با کارمزد پایین به‌کار خواهد رفت.” در سال 2019، بنیاد لایت کوین، 9.9% از بانک WEG آلمان به‌دست آورد، این بانک اجازهٔ فعالیت رمز ارزها به‌عنوان بخشی از سیستم بانکی را فراهم کرد.

چرا لایت‌کوین رفتار قیمتی بیت‌کوین را دنبال می‌کند؟

بیت کوین الهام‌بخش اصلی بسیاری از رمز ارزها بوده است، به این معنی که این رمز ارزها با تغییراتی که در کُد بیت کوین داده‌اند به‌دنبال ایجاد مزیتی نسبت به بیت کوین بوده‌اند. اما لی در توسعهٔ لایت‌ کوین به کُد بیت کوین دست نزد. در عوض ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه کرد. به‌عنوان مثال، لایت کوین، اندازهٔ بلاک بزرگ‌تری دارد و تراکنش‌ها را خیلی سریع‌تر از شبکهٔ بیت کوین پردازش می‌کند. “هر روزه شاهد این هستیم که کوین‌های زیادی هک می‌شوند و از بین می‌روند، دلیل تغییراتی است که توسعه‌دهندگان این کوین‌ها در کُدهای اصلی ایجاد می‌کنند و نمی‌دانند که آن بخش‌ها بنابه دلایلی در آنجا قرار گرفته‌اند.”

تراکنش های بیت کوین چگونه کار می کنند؟

نقاط ضعف روش لی چیست؟

روش لی دو نقطه ضعف جدی دارد.

نقطه ضعف اول این است که لایت کوین تقریباً قیمت‌ بیت کوین را دنبال می‌کند. این موضوع همچنین به این معنی است که لایت کوین به‌اندازهٔ بیت کوین برای سرمایه‌گذاران جذابیت ندارد چون به‌اندازهٔ کافی از رمز ارز اصلی (بیت کوین) فاصله دارد. این موضوع از سهم بازار این دو رمز ارز به‌خوبی نمایان است، هنگام نگارش این مقاله بیت کوین 201.83 میلیارد دلار از بازار رمز ارزها سهم دارد و لایت کوین سهم بازار 3.55 میلیارد دلاری دارد.

نقطه ضعف دوم این است که رمز ارزهایی مانند لایت کوین که از کُد بیت کوین استفاده کرده‌اند، مشکلات موجود در آن کُد را به ارث برده‌اند. آقای لی در مصاحبهٔ اخیرش از باگی که در سیستم بیت کوین وجود دارد و می‌تواند باعث تخریب نودهای شبکه شود ابراز نگرانی کرد. لایت کوین چون کد و رفتار قیمتی شبیه بیت کوین دارد، به‌طور مستقیم از چنین اتفاقی متأثر خواهد شد.

لی در مصاحبهٔ اخیر خود گفت: “چیزی شبیه این می‌تواند در کمتر از یک شب 90 درصد از ارزش آن بکاهد. مسئله‌ای مثل این قطعاً باعث نگرانی جدی من خواهد شد. شبکه لایت کوین ارزشی بالغ بر سه و نیم میلیارد دلار دارد که پول کمی نیست.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.