توافق ایران و قطر درباره استفاده از منابع ارزی آزاد شده – گار نیوز

به گزارش گار نیوز، روسای‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و قطر در حاشیه اجلاس سالانه صندوق بین‌المللی پول، موضوعات مربوط به توسعه همکاری‌های بانکی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک پس از انتقال ۶ میلیارد دلار به بانک‌های ایرانی در قطر که محقق شده است را بررسی و راهکارهای توسعه روابط با استفاده از این منابع را نیز مورد گفت‌وگو و رایزنی قرار دادند.
رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان تصریح کرد: با توجه به اینکه منابع ارزی آزاد شده ایران در قطر از طریق سوئیفت و با گشایش‌های LC قابل استفاده است لذا هم اکنون ارتباطات فنی بین بانک‌های قطری و ۶ بانک ایرانی در حال جریان است و بانک‌های عامل با برقراری این ارتباطات فنی، دستور پرداخت‌های لازم را ارسال و عملیاتی می‌کنند.
فرزین با اشاره به محورهای توافق قبلی ایران با قطر درباره نحوه استفاده از این منابع ارزی در ۶ بانک ایرانی در قطر، بر تسریع موضوع به منظور شروع پرداخت در هفته آینده تاکید کرد.
شیخ بندر بن‌محمد بن سعود آل ثانی، رئیس‌کل بانک مرکزی قطر نیز در این دیدار تاکید کرد: قطر به کلیه تعهدات خود با ایران پایبند است و هیچ مانعی در توسعه روابط بانکی دو کشور وجود ندارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی قطر با اشاره به اقدامات اساسی و خوبی که طی روزهای گذشته درباره استفاده از منابع ارزی ایران در قطر انجام شده است گفت: شایعات مطرح شده در این باره طی یکی دو روز گذشته ارزش واقعی ندارد و بیشتر یک شوخی و بازی رسانه‌ای بود.
بر اساس این گزارش، دکتر فرزین در حاشیه اجلاس سالانه صندوق بین المللی پول در مراکش با مدیران ارشد صندوق بین‌المللی پول و همچنین با جمعی از روسای‌کل بانک مرکزی کشورهای منطقه و گروه بریکس راجع به افزایش همکاری‌های پولی و بانکی دیدار و گفتگو می‌کند.
]]>

اجلاس سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در سال ۲۰۲۳ به طور همزمان و از نهم تا پانزدهم اکتبر (۱۷ تا ۲۳ مهرماه ۱۴۰۲) در کشور مراکش برگزار می‌شود.
این نخستین بار در ۵۰ سال اخیر است که این اجلاس‌ها در قاره آفریقا برگزار می‌شوند.
منبع: ایسنا
نیویورک تایمز : توافق امریکا و قطر برای قطع دسترسی ایران به 6 میلیارد دلار / تهران تکذیب کرد
بر این اساس، برخی رسانه‌های امریکایی نوشته‌اند این کشور و قطر توافق کرده‌اند که دسترسی ایران به ۶ میلیارد دلار پول این کشور را به طور موقت قطع کنند.
وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و واشنگتن پست از جمله این رسانه‌ها هستند. دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک این خبر را تکذیب کرده است.
این پول ایران هم اکنون در بانک‌های قطری است. این 6 میلیارد دلار ایران قبلا در کره جنوبی بلوکه شده بود اما به تازگی به عنوان بخشی از توافق ایران – امریکا، ازاد و به بانک های قطری منتقل شد. با این حال ایران از این پول تنها با کسب موافقت قبلی دولت امریکا و برای خریدهای بشردوستانه (مواد غذایی و تجهیزات پزشکی) می تواند خرج کند.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز ، “والی آدیمو” معاون وزیر خزانه‌داری امریکا روز پنجشنبه به دموکرات های مجلس نمایندگان این کشور گفت: ایران دیگر به این منابع مالی (6 میلیارد دلار ) دسترسی نخواهد داشت.
منبع: عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *