عرضه اولیه سکه چیست؟

عرضه اولیه سکه چیست؟

از طریق عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering – ICO)، رمزارزهای جدید وارد بازار می‌شوند، اما این موضوع همراه با ریسک است.

اگر بخواهیم تنها به یک کلمه اشاره کنیم که در سال گذشته ورد زبان تمام کسانی بوده که در امور مالی فعالیت داشته‌اند، آن کلمه رمزارز است.

اگر خود را سرزنش می‌کنید که چرا به تجارت کوین‌های موفقی مانند بیت‌کوین و اتریم وارد نشدید، شاید بد نباشد که سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه سکه  را مد نظر قرار دهید. بااین‌وجود، به شما هشدار می‌دهیم: عرضه‌های اولیه‌ی کوین حتی در بهترین شرایط ریسک بالایی دارند و کلاه‌برداران توان بالقوه‌ی بالایی در این عرصه دارند.

خوب، از همه‌ی این‌ها بگذریم، عرضه اولیه سکه دقیقاً چیست؟

این شرایط را پیش خود مجسم کنید: شما استارت آپی (شرکت نوپایی درزمینه‌ی فناوری) در سیلیکون ولی دارید. ایده‌ی خوبی هم در مورد یک سیستم رمزارز جدید به ذهنتان خطور کرده است. شاید بخواهید از همان سیستم شناخته‌شده‌ی پرداخت معمول استفاده کنید تا بتوانید سیستم رمزارز جدید خود را دیجیتالی و رمزنگاری‌شده کنید.

چه فکر بکری! بیایید اسم آن را  کوین‌کوچولو بگذاریم. حالا، می‌توانید به یک بانک مراجعه کنید یا به سراغ سرمایه‌گذارانی بروید که مایل به سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز باشند، اما اگر می‌توانستید بدون صرف‌نظر از مالکیت شرکت خود کسب درآمد کنید چه؟ به عرضه اولیه سکه ورود کنید.

تحلیل مالی چیست؟

در اینجا نحوه‌ی عملکرد آن را توضیح می‌دهیم. سندی ایجاد کنید که اساساً جزئیات دقیقی از نحوه‌ی عملکرد سیستم را دربر داشته باشد (معمولاً به آن مقاله‌/نامه سفید (White Paper) می‌گویند)، وبگاه زیبایی ایجاد کنید و توضیح دهید که چرا ایده‌ی شما خارق‌العاده بوده و می‌تواند بسیار مفید باشد.

سپس از مردم بخواهید برایتان پول بفرستند و شما در عوض به آن‌ها کوین‌کوچولو می‌دهید. آن‌ها امیدوارند که کوین‌کوچولو رواج و گردش خوبی پیدا کند و به‌این‌ترتیب ارزشش بالا برود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که برخلاف عرضه اولیه عمومی (IPO)، سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه سکه (ICO) به سهیم شدن در مالکیت شرکتی که به آن پول می‌دهید نمی‌انجامد. در حال بازی قماری هستید و امیدوارید که ارز بی‌ارزش کنونی که برایش پول می‌پردازید بعداً ارزش بیشتری پیدا کند و برایتان پول‌ساز باشد.

خوب، چه کسی می‌تواند عرضه اولیه سکه  را راه‌اندازی کند؟

واقعیت را بخواهید، هر‌کسی! در حال حاضر، در ایالات‌متحده قانون و مقررات اندکی در مورد عرضه اولیه سکه وجود دارد؛ به عبارتی، مادامی‌که قادر به راه‌اندازی این فناوری هستید، برای امتحان این موضوع و تأمین بودجه‌ی ارز خود اختیار عمل دارید.

عرضه اولیه سکه چیست؟

هم‌اکنون، به‌طورکلی داستان رمزارزها، به‌نوعی به داستان غرب وحشی شباهت دارد؛ در تپه‌ها طلا هست و آن‌چنان قانون و مقرراتی هم در ارتباط با استخراج آن وجود ندارد. این موضوع می‌تواند به نفع شما تمام شود یا بالعکس، منجر به کلاه‌برداری از شما شود.

موفق‌ترین ICOها در طول دوران مختلف‌ کدامند؟

از میان شیوه‌های گوناگون کسب درآمد، احتمالاً عرضه اولیه سکه یکی از شیوه‌هایی است که به‌سادگی می‌توان از طریق آن دست به کلاه‌برداری زد. ازآنجاکه قانون و مقرراتی در کار نیست و هیچ‌چیز نمی‌تواند مانع کسی باشد که شما را متقاعد ساخته ایده‌ی فوق‌العاده‌ای دارد و سپس پول شما را به جیب زده و فرار می‌کند.

این بدین معنا است که اگر واقعاً می‌خواهید که بر روی عرضه اولیه سکه جدیدی که دوست و همکارتان آیدنس در اداره به شما گفته بود سرمایه‌گذاری کنید، مطمئن شوید که با آگاهی کافی به این وادی قدم می‌گذارید.

گام نخست آن است که اطمینان حاصل کنید کسانی که این عرضه اولیه سکه را انجام می‌دهند افرادی واقعی و پاسخگو باشند.

در عصر اینترنت، از آب خوردن هم راحت‌تر است که عکس سهامی را بردارید و با آن وبگاهی به‌ظاهر موجه دست‌وپا کنید؛ بنابراین، تلاش برای کسب اطمینان از راستی و درستی این افراد بسیار حائز اهمیت است.

برخی از مواردی که باید پیگیری کنید: متخصصین مجموعه‌ی موردنظر در کار با رمزارزها و بلاکچین چه میزان تجربه دارند؟ اگر چنین به نظر می‌رسد که فاقد افرادی با تجربه‌ی کار در این زمینه هستند که به‌راحتی قابل‌تأیید باشند، این نشانه‌ی بدی است.

نکات کلیدی:

  • کارآفرینانی که به دنبال راه‌اندازی رمزارز جدیدی هستند می‌توانند این کار را از طریق عرضه‌ی اولیه کوین (ICO) – که شکلی از عرضه اولیه عمومی (IPO) است – انجام دهند.
  • در حال حاضر، قانون و مقررات دولتی در عرضه اولیه سکه وجود نداشته یا بسیار اندک است و در صورت برخورداری از فناوری موردنیاز، هرکسی می‌تواند اقدام به انجام این کار بکند.
  • چگونه؟ مقاله‌ای سفید یا هر سند دیگری که سیستم را سامان‌دهی کند ایجاد کرده، وبگاه یا اپلیکیشنی تهیه کنید که نحوه‌ی کار آن را شرح داده و نهایتاً به دنبال تأمین بودجه باشید.
  • تبلیغات نکته‌ای کلیدی است، زیرا تعداد زیادی سکه‌های رقیب در بازار وجود دارند؛ بنابراین، سردرآوردن از نحوه‌ی پاسخ به نسخه‌ی آزمایشی هدف امری سرنوشت‌ساز است.
  • آیا به‌جای راه‌اندازی کوینی جدید، بیشتر درصدد سرمایه‌گذاری بر روی کوینی جدید هستید؟ مطمئن شوید که در این مورد به‌اندازه‌ی کافی تحقیق می‌کنید، چراکه تعدادی کلاه‌بردار در کمین نشسته‌اند.

چگونه عرضه اولیه سکه خود را شروع کنم؟

مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان یابید که شما یا شخصی دیگر (شاید چندین نفر) درگیر در این کار، در این زمینه تجربه‌ی کافی کسب کرده و از مسائل مربوط به رمزارزها و بلاکچین هم سردرمی آورید.

حتی اگر هرکسی بتواند عرضه اولیه سکه انجام دهد، بدین معنا نیست که هرکسی باید به سراغ این کار برود. باید در مورد هر نوع جزئیات کوچک مربوط به عرضه اولیه سکه خود قادر به پاسخگویی آنی باشید.

عرضه اولیه سکه چیست؟

همچنین، باید از خود بپرسید که آیا واقعاً فکر می‌کنید کسب‌وکارتان به‌طور فعال از عرضه‌ی اولیه کوین سود خواهد برد یا خیر.

اصولاً، پس از خواندن این مقاله، باید با شخصی مشورت کنید که قادر به ارزیابی ایده‌ی خاص شما بوده و بتواند بگوید که این ایده به‌دردبخوری هست یا نیست. اگر نیست، شاید بهتر باشد راه‌های مطمئن‌تری برای کسب درآمد در پیش بگیرید.

اگر مصمم هستید که به‌پیش بروید، به یک مقاله‌ی سفید نیاز دارید، یعنی سندی که به‌طور دقیق آنچه ارز شما می‌تواند ارائه دهد و پیش‌تر اصلاً ارائه نشده را مشخص کند یا اینکه شما را در چگونگی پیاده‌سازی یک ایده بهتر از دیگرانی که اقدام به انجام آن کرده‌اند، رهنمون می‌سازد. این سند – مانند مقاله‌ی سفیدِ اتریوم که یکی از موفق‌ترین عرضه‌های اولیه‌ی کوین را داشته است – باید جذاب، آموزنده، دربردارنده‌ی جزئیات دقیق باشد.

چه عواملی مانع پیشرفت ICOها می‌شوند؟

مانند هر کسب‌وکار دیگر، باید تا انتهای مقاله خریدار را جذب کرده باشید. مقاله‌ی سفید اتریوم زمان مناسبی را به توضیح بلاکچین اختصاص می‌دهد، سپس در ادامه به جزئیات این موضوع می‌پردازد که چگونه می‌خواهند بر پایه‌ی پیشرفت‌های ساتوشی ناکاموتو دست به خلق پدیده‌ای مهیج بزنند.

همه‌ی این کارها را تا انتهای صفحه‌ی اول انجام داده‌اند. حالا، آیا تک‌تک مقالات سفید باید تاریخچه‌ی مبسوطی از بلاکچین، مثل زمانی که مردی رفته بود 10,000 بیت‌کوین را برای خرید پیتزا داده بود را در برداشته باشند؟ احتمالاً نه، اما باید برای آن‌کسی که هیچ‌گونه اطلاعی از نحوه‌ی کار این سیستم ندارد قابل‌فهم باشند.

نکته‌ی مهم: عرضه اولیه سکه، به‌ویژه در مقایسه با عرضه اولیه عمومی سهام، تابع قوانین و مقررات خاصی نیست. بر این مبنا، پیش از سرمایه‌گذاری شتاب‌زده، احتیاط لازم را به کار ببندید.

بازاریابی عرضه اولیه سکه را چگونه انجام دهیم؟

حالا که مقاله‌ی سفید خود را آماده کرده‌اید، باید تبلیغ کنید. دو گروه هدف ‌دارید که سعی می‌کنید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید: افراد آگاه از شیوه‌ی کار با رمزارز و عرضه اولیه سکه و افرادی که نسبت به این موضوعات ناآگاه‌اند.

قصد شما این است افرادی را که در مورد کار پرریسک جدید شما بسیار هیجان‌زده هستند شناسایی کنید، زیرا این افراد هستند که در صورت مساعد دیدن شرایط به شما پول می‌دهند.

ماجرای کوین‌کوچولو را به یاد بیاورید (این بار هم قضیه فرضی است)؛ ممکن است در مورد این رمزارز فرضی هم بتوانیم نظر چند خانم خانه‌دار وبلاگ نویس یا چند ولاگر (دارندگان وبلاگ ویدیویی) را جلب کنیم و ببنیم که آیا مایل‌اند محتوا و مطالبی (هرچند بی‌ربط) در مورد اهمیت کوین‌کوچولو از زمان ایجاد انجمن نگهداری از کودک، به‌عنوان بزرگ‌ترین نوآوری در نگه‌داری کودک تهیه کنند. فقط مطمئن شوید که آن‌ها ماهیت تجارت شما را در جهت تبلیغ برای محصول مورد نظرتان آشکارا بیان می‌دارند:

کمیسیون اوراق بهادار و بورس (Securities and Exchange Commission – SEC) در هشداری به سرمایه‌گذاران اظهار داشت که استفاده‌ی چهره‌های مشهور از رسانه‌های اجتماعی برای تأیید عرضه‌های اولیه‌ی سکه، بدون آشکار ساختن شیوه‌ی پرداخت غرامت در صورت ناکامی سرمایه‌گذاری، غیرقانونی است.

چه دلایلی باعث موفقیت یک ICO می‌شود؟

همچنین لازم است برنامه نویسان خود را داشته باشید و سرپرستانی که در شبکه‌های اجتماعی همچون ردیت (Reddit) و تویتر (Twitter) حضور داشته و پاسخگوی سوالات مطرح شده باشند.

علاوه براین، باید ارسال عرضه‌ی اولیه سکه خود را به برخی از فهرست‌بندی‌ها در نظر داشته باشید؛ فهرست‌بندی‌هایی که پایگاه‌های داده برای عرضه های اولیه‌ی کوین با کیفیت را مدیریت می‌کنند. به این ترتیب افراد را در اجتماع رمزارها درگیر ساخته و در مورد محصول خود به هیجان می‌آورید. می‌توان امیدوار بود که این موضوع به تدریج در اینترنت نشر پیدا می‌کند.

چقدر عالی! حالا دیگر کوین‌کوچولو بر سر زبان‌ها افتاده و مردم به لحاظ روانی آماده شده‌اند. تنها کاری که باقیمانده است قیمت‌گذاری و توزیع توکن (رمز) است. ممکن است بخواهید نمونه‌ای اولیه‌ای هم در دست داشته باشید تا ثابت کنید می‌دانید دارید چکار می‌کنید. وبگاه خود را ایجاد کنید، خدمات صرافی را فعال کنید و موفق باشید!

ماجرای تبلیغات چهره‌های مشهور برای عرضه های اولیه‌ی سکه چیست؟

اگر بازیگران و هنرمندان مورد علاقه‌ی خود مانند جیمی فاکس یا گوست‌فیس کیلا را دیده باشید که هواداران خود را برای سرمایه‌گذاری بر روی عرضه‌های اولیه‌ی سکه تشویق می‌کنند، ممکن است بخواهید نگاه دقیق‌تری به ماجرا بیاندازید.

فلوید می‌ودرِ پسر، سوپراستار ورزش بوکس و دی‌جی خالد رمزارز سنترا را رواج داده و عرضه‌ی اولین سکه آن در پایان سال 2017 به 30 میلیون دلار رسید، اما در چندین گزارش ادعا شده است که سنترا در حال حاضر به دنبال یک دعوی حقوقی مبنی بر فروش اوراق بهادار ثبت نشده، با مشکلاتی روبه رو شده است.

باید منتظر ماند و دید سرنوشت این پرونده به کجا خواهد کشید، اما شایان ذکر است که برخی از پست‌های خالد و می‌ودر در رسانه‌های اجتماعی که در مورد عرضه‌های اولیه‌ی سکه بودند، حذف شده‌اند.

از کجا بدانم که کدام عرضه‌های اولیه‌ی سکه مطلوب هستند؟

فقط اطمینان حاصل کنید که اطلاعات کافی را کسب کرده‌اید. از آن‌جا که در عرضه‌های اولیه‌ی سکه آن‌چنان قوانین و مقرراتی وجود ندارد، باید در این موارد بسیار بیش‌تر از هنگام عرضه اولیه عمومی در بازار سهام، مراقب باشید.

مقالات سفید را بخوانید، در مورد اعضای آن تیم تحقیق کنید و مطمئن شوید که تجربه‌ی کار در زمینه‌ی رمزارزها را دارند. مضاف بر این‌ها، می‌توانید از وبگاه‌های موثق همانند Coinschedule.com استفاده کنید.

در این وبگاه‌ها تنها عرضه‌های اولیه‌ی سکه‌ای انتخاب می‌شوند که بررسی شده و قانونی و جالب توجه تشخیص داده شده‌اند. درحالی‌که نباید به هیچ وبگاهی که فهرست مشخصی ارائه می‌دهد بی چون و چرا اعتماد کنید، از فواید آن‌ها هم غافل نباشید.

جدیدترین شمارش رمزارزهای موجود – که دائماً تعداد بیش‌تری هم به شمار آن‌ها اضافه می‌شود – حاکی از وجود 3000 رمزارز است؛ تقریباً 1500 مورد از آن‌ها از طریق صرافی‌ها در دسترس هستند.

آیا کسی هست که در پی تنظیم قوانین و مقرراتی برای عرضه‌های اولیه‌ی کوین باشد؟

کمیسیون اوراق بهادار و بورس در ماه دسامبر سال 2017، توکن‌های عرضه‌های اولیه‌ی سکه را به‌عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی کرد.

رئیس وقت کمیسیون، جی کلیتون، به هنگام تأیید این موضوع عنوان داشت: «یک توکن عبارت از قراردادی سرمایه‌گذاری است و بنابراین، طبق قوانین فدرال مربوط به اوراق بهادار، توکن نیز ازجمله اوراق بهادار محسوب می‌شود. مشخصاً، به این نتیجه رسیدیم که عرضه‌ی توکن نوعی سرمایه‌گذاری مالی در فعالیت اقتصادی مشترک با انتظار سود منطقی از محل فعالیت کارآفرینی و مدیریتی دیگران محسوب می‌شود.»

این گفته بدان معنا است که کمیسیون اوراق بهادار و بورس در تکاپوی تعیین قوانین و مقررات سفت و سختی درزمینه‌ی عرضه‌های اولیه‌ی سکه است که سرمایه‌گذاران را گمراه می‌سازند.

اولین ضربه در 11 دسامبر سال 2017 وارد شد، هنگامی‌که کمیسیون یادشده فعالیت شرکت کالیفرنیایی مونچی را که بر روی یک اپلیکشن بررسی مواد غذایی کار می‌کرد، متوقف ساخت.

مونچی در تلاش بود که برای ایجاد رمزارز خود منابع مالی گردآورد. این رمزارز برای سفارش غذا در درون اپلیکیشن یادشده قابل‌استفاده بود.

این اولین نمونه‌ی حکم توقف فعالیتی بود که از جانب کمیسیون اوراق بهادار و بورس صادر و از عرضه اولیه سکه‌ای که در میان اوراق بهادار ثبت نشده بود جلوگیری به عمل می‌آورد. آیا این به معنای به بار نشستن قریب‌الوقوع تلاش‌های این کمیسیون است؟ باید منتظر ماند و دید.

و اما کلام آخر

در پایان باید گفت که عرضه‌های اولیه‌ی سکه روش بسیار جدیدی در کسب درامد بوده و همه سعی دارند بدون آنکه کلاه سرشان برود با روش‌های جدید سازگار شوند.

اگر فکر می‌کنید که قادرید با سرمایه‌گذاری بر روی یک عرضه اولیه جدید سود سرشاری به جیب بزنید، صرفاً مطمئن شوید که پیش‌تر اطلاعات لازم را کسب می‌کنید. داستان رمزارزها، داستان ریسک بزرگ و پاداش بزرگ است و عرضه‌های اولیه سکه هم از این داستان مسثتنی نیستند.

سرمایه گذاری در بازار رمزارزها و عرضه‌های اولیه سکه(ICOs)  دارای ریسک بالایی می باشد و این مقاله، از طرف دیجی کوینر یا نویسنده، توصیه ای برای سرمایه گذاری در این بازار خشن نمی باشد. چون هر فرد ویژگی های خاص خود را دارد، همیشه باید قبل از هر تصمیم مالی با یک فرد خبره مشورت کنید.

دیجی کوینر، هیچ ضمانتی درباره دقت این اطلاعات نمی دهد. هنگام نگارش این مقاله، نویسنده مقداری بیت‌کوین و لایت‌کوین دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.