قیمت بیت کوین؛ اصلاح یا رسیدن به ۳۰,۰۰۰ دلار؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند

پس از عملکرد فوق‌العاده قیمت بیت کوین در روزهای اخیر، بسیاری از معامله‌گران و کارشناسان بازار نسبت به روند این رمز ارز گمانه‌زنی‌هایی کرده‌اند. برخی معتقدند که این رمز ارز برای رسیدن به ۳۰,۰۰۰ دلار خیز برداشته است و برخی دیگر معتقدند که یک اصلاح پیش روی پادشاه ارزهای دیجیتال است.
به گزارش کوین تلگراف، با گذشت یک روز تاریخی که در آن تیترهای خبری توان آن را نداشتند که همپای نوسانات قیمت بیت کوین همراه شوند و ثبت اوج تاریخی تازه در محدوده ۲۷,۰۰۰ دلار، حال معامله‌گران و تحلیل‌گران بازار رمز ارز تمرکز خود را به آنچه در ۵ روز پایانی سال ۲۰۲۰ در انتظار بیت کوین است معطوف کرده‌اند.
در مقایسه با سودهای ۴۲ درصدی قیمت بیت کوین، همانند نمونه‌ای که سال ۲۰۱۹ دیدیم، سودهای ۸ و ۹ درصدی عددهای چندان بالایی به حساب نمی‌آید. رایان سلکیس (Ryan Selkis)، بنیان‌گذار شرکت تحلیل مساری (Messari)، با اشاره به جهش قیمت اخیر بیت کوین، کندل ۲۳۰۰ دلاری این رمز ارز را دومین نمونه از چنین کندل‌هایی خواند. او در توییتر خود نوشت:
اولین کندل ۲۳۰۰ دلاری بیت کوین، ۸.۵ سال بعد از تولدش دیده شد و حالا بار دیگر آن را روی نمودارها دیدیم.
برخی از معامله‌گرانی که احتمالاً در سرخوشی بعد از این صعود هستند، به‌دنبال آنند که زمان شکل‌گیری اولین کندل روزانه ۵ رقمی بیت کوین را پیش‌بینی کنند.
لوک هودل (Luke Hodl)، یکی از معامله‌گران فعال بیت کوین در توییتر، در یک نظرسنجی از دنبال‌کنندگان خود خواسته است تا زمان شکل‌گیری اولین کندل روزانه ۱۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین را پیش‌بینی کنند.
وی در توییتی از دنبال‌کنندگان خود پرسید:
به نظر شما بیت کوین چه‌زمانی اولین کندل روزانه ۱۰,۰۰۰ دلاری خود را ثبت خواهد کرد؟
در حال حاضر همه چیز برای صعود بیشتر قیمت بیت کوین مهیاست، «هشتگ بیت کوین» با ۱۶۴,۰۰۰ توییت، با اختلاف در صدر پرطرفدارترین کلیدواژه‌های روز توییتر قرار‌ گرفته است. کشف یک غرفه فروش موادغذایی در خرابه‌های پمپی ایتالیا دومین موضوع پرطرفدار امروز توییتر است.
علاوه بر این، نوسانات امروز بازار باعث بازگشت بیت کوین به مسیری شد که مدل محبوب انباشت به عرضه (S2F) پیش‌بینی کرده بود. طبق این مدل، قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد.
داده‌های گوگل ترندز
یکی از معیارهای دیگر که بسیاری از آن برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین استفاده می‌کنند، نشان می‌دهد که علاقه عمومی نسبت به بیت کوین، راه طولانی را برای رسیدن به شرایط سال ۲۰۱۷ در پیش دارد. براساس داده‌های گوگل ترندز (Google Trends)، جستجوها در ارتباط با کلمه انگلیسی «بیت کوین» بیش از ۸۰ درصد با اوج خود فاصله دارد.
آلیستر میلن (Alistair Milne)، بنیان‌گذار صندوق ارزهای دیجیتال آتلانتا (Altana Digital Currency Fund)، در صفحه توییتر خود نوشت:
داده‌های گوگل ترندز نشان می‌دهد که میزان جست‌و‌جوهای مربوط به خرید بیت کوین حدود یک پنجم سقف تاریخی خود است. آیا سرانجام میزان جست‌و‌جو‌ها به ۱۰ برابر سقف تاریخی خود می‌رسد؟ این روند پیش‌تر آغاز شده است.
این در حالی است که با قوت‌گرفتن روند صعودی بیت کوین، معامله‌گران بیشتری این پیش‌بینی را انجام می‌دهند که تا پایان سال جاری میلادی، شاهد رسیدن به ۳۰,۰۰۰ دلار باشیم.
شرایط روبه‌رشد بازار، قیمت بیت کوین را به جایی رسانده است که حتی از دسترس راکت‌ها و شاتل‌های پرتاب‌شده از پایگاه ناسا در کیپ کاناورال (Cape Canaveral) هم خارج است. برخی از معامله‌گران در حال بررسی شرایط احتمالی کوتاه‌مدت بیت کوین هستند. یکی از معامله‌گران سقوط از بالا به پایین بیت کوین را در دو هفته آینده پیش‌بینی کرده است.
کریپتو لئو (Crypto Leo)، از معامله‌گران فعال رمز ارز در توییتر، گفته است:
فشار صعودی قوی برای هر کسی که موقعیت خرید (لانگ) اتخاذ کرده است. برای دیدن چگونگی تغییر روند به‌شکل نزولی هیجان‌زده‌ام. احتمال دارد چرخه نزولی بعدی به این شکل باشد. صبورانه منتظر روند بعدی هستم که ببینم چه شکلی خواهد بود.
نمودار قیمت بیت کوین
کریپتو لئو با رسیدن قیمت به ۲۶,۵۰۰ دلار نوشت:
این روند در آخر هفته به طور کامل متوقف می‌شود. من گمان می‌کنم که [کندل] چکش تا ۲ هفته آینده روی نمودار دیده شود.
نمودار قیمت بیت کوین
هرچند که نظر این معامله‌گر خلاف نظر اکثریت است، اما او تنها کسی نیست که تلاطم در بازار بیت کوین را پیش‌بینی می‌کند. ارزش قراردادهای آتی بیت کوین که در روز کریسمس منقضی شده است به ۲.۳ میلیارد دلار می‌رسد، تاریخ نشان داده است که چنین اتفاقی می‌تواند بازار را متلاشی کند.