قیمت بیت کوین در اوج؛ احتمال اصلاح در نزدیکی ۳۰,۰۰۰ دلار

علیرغم اینکه قیمت بیت کوین در هفته‌های گذشته بارها اوج قیمت خود را شکسته است، اما همچنان در تلاش برای عبور از سد ۳۰,۰۰۰ دلار است. این در حالی است که کارشناسان بازار معتقدند احتمال اصلاح قیمت در نزدیکی این ناحیه وجود دارد.
به گزارش کوین تلگراف، بیت کوین روز جمعه توانست تا ۲۹,۴۰۰ دلار اوج بگیرد و ساعاتی پیش هم از ۲۹,۸۰۰ دلار عبور کرد. این در حالی است که هنوز شاهد تثبیت قیمت بیت کوین بالای این محدوده نبوده‌ایم. ۳۰,۰۰۰ دلار از آن جهت اهمیت بالایی دارد که عبور از آن می‌توان اطمینان در بازار را بار دیگر احیا کند. از سوی دیگر، آخرین مانع تکنیکال هم اندکی پایین‌تر از این ناحیه قرار دارد.
نمودار قیمت بیت کوین
 فروشندگان بازار با سفارش‌گذاری‌های حجیم در مقاومت ۳۰,۰۰۰ دلاری، به‌دنبال آن هستند که از این ناحیه دفاع کنند. دفتر سفارشات صرافی‌ها نشان می‌دهد که در محدوده ۲۹,۸۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار سفارش‌های فروش زیادی قرار دارد.
سفارش‌ها در صرافی‌ها
داده‌ها در ارتباط با سفارش‌ها در بایننس و بیتفینکس (Bitfinex) هم نشان می‌دهد که در محدوده ۲۹,۸۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار سفارش‌های زیادی وجود دارد؛ این یعنی فروشندگان به‌دنبال آن هستند که پیش از رسیدن قیمت به ۲۹,۸۰۰ دلار، باعث بازگشت آن شوند.
یکی از تحلیل‌گران مطرح بازار بیت کوین با نام لوما (Loma)، در اظهارنظری اعلام کرد که اگر بیت کوین نتواند از سد مقاومت ۳۰,۰۰۰ دلاری عبور کند، احتمالاً به ۲۹,۸۰۰ دلار سقوط خواهد کرد. او در ادامه گفت:
بیت کوین در روزهای آتی یا از ۳۰,۰۰۰ دلار عبور می‌کند و وارد محدوده ۳۱,۰۰۰ تا ۳۳,۰۰۰ دلار می‌شود یا همان طور که همه می‌دانیم تا ۲۹,۸۰۰ دلار پایین می‌آید. می‌خواهم بگویم که اگر روی ۳۰,۰۰۰ دلار شورت (Short) می‌کنید، احتمال نسبتاً زیادی وجود دارد که با ضررهای هنگفت مواجه شوید.
معامله‌گران بازار آتی بیت کوین هم مدتی است سعی می‌کنند قیمت بیت کوین را سرکوب کنند و از در ۲۴ ساعت گذشته، به‌شدت قراردادهای آتی فروش (Short) خریده‌اند.

علیرغم جهش قیمت بیت کوین، نرخ کارمزدهای پرداختی معامله‌گران قراردادهای آتی بیت کوین در صرافی کوین بیس و دیگر صرافی‌های مطرح، در حدود ۰.۰۱ درصد باقی مانده است. در حال حاضر این میزان کمتر از ۰.۰۱ رسیده است که نشان می‌‌دهد اکثریت بازار در حال فروش و شورت‌کردن هستند.
این در حالی است که سرمایه‌گذاران خرد در بازارهای آنی، در حال انباشت بیت کوین هستند. در این بازارها خبری از معاملات مشتقه و استفاده از اهرم نیست.
در ساعات پایان سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین بار دیگر اوج تاریخی خود را شکست. تحلیل‌گران سانتیمنت (Santiment) از افزایش فعالیت درون زنجیره‌ای سرمایه‌گذاران خرد به‌عنوان عاملی برای افزایش انباشت آنها یاد می‌کند.
از آنجایی که پریمیوم (Premium) یا اضافه ارزش‌های پرداختی در صرافی کوین بیس بیشتر از دیگر صرافی‌هایی نظیر باینس بود، سرمایه‌گذاران خرد کوین بیس با آغاز سال جدید میلادی، خریدهای بیشتری انجام دادند. تحلیل‌گران سانتیمنت در زمان آغاز سال ۲۰۲۱ عنوان کردند:
۳۰ دقیقه پیش و همزمان با بازشدن بازار بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۲۱، قیمت‌ بیت کوین بار دیگر رکورد تاریخی خود را شکست و به ۲۹,۵۶۰ دلار رسید. آدرس‌های فعال در چند ساعت گذشته هم بیشتر شدند که باعث حمایت این صعود شد.
در کوتاه‌مدت و همزمان با نزدیک‌شدن به ۳۰,۰۰۰ دلار، به احتمال زیاد بازار بیت کوین شاهد تقابل میان فروشندگان در بازارهای آتی و خریداران خرد در بازارهای آنی خواهد بود.
آدرس‌های فعال بیت کوین و حجم معاملات
مهمترین مسئله‌ای که در کوتاه‌مدت باید به آن چشم دوخت، رفتار قیمت بیت کوین در محدوده ۲۹,۸۰۰ دلار است. این احتمال وجود دارد که در این ناحیه شاهد بازگشت قیمت و اصلاحی گسترده باشیم.
اگر قیمت بیت کوین بدون مشکل از ۲۹,۸۰۰ دلار، به احتمال زیاد شاهد رسیدن به بیش از ۳۰,۰۰۰ دلار در آینده‌ای نزدیک خواهیم بود.
به‌عقیده بسیاری از تحلیل‌گران، در سه‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱، قیمت بیت کوین با رشدی قابل‌توجه همراه خواهد بود و روند صعودی آن تداوم می‌یابد.