قیمت مرغ ۲۰ هزار تومان شد

به گزارش گار نیوز، حبیب اسداله‌نژاد، نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۳ هزار و ۷۰۰ تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده فروشی ها ۲۰ هزار تومان است.
وی قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر قیمت جوجه یکروزه به نرخ مصوب خود در بازار رسیده است.
اسداله‌نژاد نرخ هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را ۸ تا ۹ هزار تومان و ذرت را ۳ هزار و ۷۰۰ تا ۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد.
این مقام مسئول با بیان اینکه بازار مرغ تعریفی ندارد، گفت: در حال حاضر مرغ کمتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار به فروش می‌رسد که با این وجود مرغداران ناچارند مرغ را برای مدت زمان بیشتری در سالن نگهداری کنند که در نهایت با کمبود دان با نرخ مصوب روبرو می‌شوند که برای تامین چاره‌ای جز خرید با نرخ‌های بالاتر ندارند.
نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: با توجه به کاهش قیمت مرغ به کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که پشتیبانی امور دام با نرخ مصوب به طور مستقیم از مرغداران خریداری کند تا مشکل مرغداران تا حدودی مرتفع شود، هر چند نرخ مصوب به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و عدم تخصیص سهمیه کامل کارشناسی نیست.
وی قیمت مرغ در بازار را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ تا پایان هفته نوسانی نداشته باشد.
اسداله‌نژاد قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده را ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم را ۲۱ تا ۲۲ هزار تومان اعلام کرد.
نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره اینکه قیمت مرغ به کمتر از نرخ مصوب رسیده است، افزود: دولت بنابر تعهدات خود باید اقدام به خرید مرغ مازاد از مرغداران کند که متاسفانه در شرایط فعلی تنها از زنجیره‌ها خرید می‌کند و امتیازاتی نظیر ۸۰۰ گرم سویا و ۱.۴۰۰ گرم ذرت به آنها می‌دهد، درحالی‌که مرغداران این امتیازات را نمی‌خواهند و تنها خواهان خرید مرغ مازاد از بازار هستند.
اسداله‌نژاد با اشاره به اینکه سهمیه دان جوابگوی نیاز مرغداران نیست، بیان کرد: دولت از طریق سامانه بازارگاه ۴ کیلو دان به ازای هر قطعه مرغ تخصیص می‌دهد و از آنجا که امکان فروش در سن ۴۵ روزگی وجود ندارد، مرغداران مابه‌التفاوت آن را از بازار آزاد باید خریداری کنند.
این مقام مسئول درباره آینده جوجه‌ریزی شب عید گفت: برای ایام پایانی سال برآوردها حاکی از آن است که ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی می‌شود که با وجود نبود تقاضا در بازار، این میزان مازاد بر نیاز مرغداران است.
به گفته وی، با توجه به شرایط بازار، جوجه ریزی ۱۲۰ میلیون قطعه برای ایام‌ پایانی سال به مصلحت تولید نیست چرا که چوب مازاد تولید را مرغداران باید بخورند.
نایب‌رئیس کانون انجمن‌صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه مشکلی در تولید مرغ نداریم، بیان کرد: با توجه به پتانسیل تولید، امکان صادرات یک میلیون تن مرغ مازاد وجود دارد که به علت نبود سیاست‌گذاری منطقی، بحث صادرات منتفی است.
نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزود: اگر تامین نهاده با نرخ مصوب به ۱۰۰ درصد برسد، دیگر شاهد بازار سیاه و عرضه با نرخ‌های بالاتر نیستیم.
ابن مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در تامین مرغ شب عید نداریم، تصریح کرد: با وجود آنکه جوجه‌ریزی‌های فعلی ۴۵ روز بعد به بازار عرضه می‌شود، از این رو تا بازار شب عید یکبار دیگر باید در واحد‌ها جوجه‌ریزی شود که بدین ترتیب اگر دولت به تعهدات خود در تامین نهاده عمل کند و قیمت مصوب بر مبنای مولفه‌های تولید اصلاح شود، مشکلی در تامین مرغ بازار شب عید نخواهیم داشت.

 
منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *