پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟

پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟

عوامل متعددی در محبوبیت و شهرت رمز ارزها دخیل بوده‌اند. از جملهٔ این دلایل می‌توان به داشتن حریم خصوصی و ناشناس بودن این رمز ارزها اشاره کرد. برخی از این رمز ارزها به کاربران در پنهان کردن هویت‌ و معاملات خود کمک می‌کنند. در میان نگرانی‌های موجود در خصوص ناشناس بودن رمز ارزهای اولیه‌ای چون بیت کوین، کاربران در حال جستجو برای یافتن گزینه‌های جدید هستند.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد رمز ارزها ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «رمز ارز چیست؟» را مطالعه نمایید.

اکنون نگاهی به پنج رمز ارز برتر در زمینهٔ حفظ حریم خصوصی (مرجع) می‌اندازیم. این رمز ارزها دارای چندین ویژگی در زمینهٔ حریم خصوصی هستند که در ساختار آنها تعبیه شده است. پدیدآورندگان این رمز ارزها ادعا کرده‌اند که رمز ارزهای آن‌ها دارای ویژگی‌های امنیتی خاصی بوده که به کاربران در زمینهٔ پنهان نگه داشتن هویت و فعالیت‌های آن‌ها کمک می‌کنند.

   1. مونِرو (XMR)

پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟

رمز ارز مونرو در صدر فهرست رمز ارزها‌ی برتر در زمینهٔ حریم خصوصی قرار گرفته است. شهرت و محبوبیت این رمز ارز در حال افزایش است. دلیل اصلی افزایش شهرت و محبوبیت این رمز ارز، کمک به ناشناس ماندن کاربران بوده است. تراکنش‌های مونرو بسیار دشوار هستند، زیرا این رمز ارز از امضای حلقه (نوعی امضای دیجیتالی است که توسط هر عضو دارای کلید قابل انجام است) و آدرس‌های مخفیانه استفاده می‌کند. این روش‌ها به پنهان ماندن هویت فرستنده و گیرنده کمک می‌کنند. علاوه بر این، تراکنش‌های محرمانهٔ حلقه یا RingCT به پنهان نگه‌داشتن مبلغ تراکنش کمک کرده و باعث افزایش حریم‌ خصوصی می‌شود.

در 23 مه سال 2020 میلادی هر رمز ارز مونرو با قیمت 64.19 دلار معامله شده است. این رمز ارز در رتبه 16ام بزرگترین رمز ارزها قرار دارد. گفتنی است که ارزش بازار این رمز ارز 1.13 میلیارد دلار می‌باشد.

   2. زِدکَش  (ZEC)

پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟

زِدکَش این‌گونه خود را تعریف می‌کند: “اگر بیت کوین مانند پول http (با امنیت پایین‌تر) است، زِدکَش همان https (با امنیت بالاتر) است”. این تعریف بر افزایش یافتن ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی این رمز ارز تأکید دارد. زِدکَش یک ابزار رمزنگاری با نام Zero-Knowledge Proof را پیاده‌سازی و اجرا کرده است. این ابزار مانند یک سپر از معاملات شرکت‌کنندگان محافظت می‌کند. همچنین این ابزار این امکان را فراهم می‌کند تا شرکت‌کنندگان بدون نشان دادن آدرس خود به دیگران اقدام به معامله کنند. در ابزار Zero-Knowledge Proof همچنین مقدار معاملات (تراکنش) نیز مخفی باقی می‌ماند.

Zcash در رتبه 26ام رده‌بندی برترین رمز ارزهای جهان قرار داشته و ارزش بازار آن به 435 میلیون دلار می‌رسد. گفتنی است که در تاریخ 23 مه سال 2020 میلادی هر Zcash با قیمت 47.22 دلار داد و ستد شده‌است.

 

3. کُمُدو (KMD)

پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟

رمز ارز کُمُدو با یک فورک (انشعاب) از زِدکَش جدا شد، و بسیاری از ویژگی‌های Zcash از جمله پروتکل Zero-Knowledge Proof را به ارث برده است. کُمُدو از این ویژگی برای محافظت از حریم خصوصی بهره‌برداری کرده است. رمز ارز کُمُدو بر روی ایمنی بیشتر معاملات تمرکز دارد. شاید بتوان از پروتکل تبادل (معامله) اتمی DEX به‌عنوان مهمترین پیشرفت حاصل شده در رمز ارز کُمُدو یاد کرد که منجر به توانمندسازی تبادل P2P AtomicDEX می‌شود. تبادل اتمی این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بدون کنترل متمرکز و به‌طور مستقیم به تبادل دارایی‌های دیجیتالی مختلف بپردازند. در حالی که تمرکز توسعه دهندگان این رمز ارز بر روی کاهش مسائل امنیتی شناخته شده در زمینهٔ تبادلات رمز ارزها در صرافی‌ها معطوف بود، تبادل اتمی منجر به بهبود حریم خصوصی نیز شده است.

رمز ارز Komodo در حدود 58.84 سنت قیمت‌گذاری شده و ارزش بازار آن به 71.8 میلیون دلار می‌رسد. در 23 مه سال 2020 میلادی و با توجه به ارزش بازار، این رمز ارز در رتبه 77ام برترین رمز ارزهای جهان قرار گرفت.

   4. وِرج (XVG)

پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟

به جای تکیه بر روی تکنیک‌های رمزنگاری، Verge بر روی تکنولوژی‌های موجود و آزمایش شده  The Onion Router یا TOR و پروژه اینترنت نامرئی (12P) تمرکز کرده است. این رمز ارز از این تکنولوژی برای محافظت از هویت کاربران استفاده می‌کند. در این تکنولوژی، TOR ارتباطات یک کاربر را در یک شبکه توزیع‌شده از رله‌ها و تونل‌ها برگشت می‌دهد. این شبکه توسط داوطلبانی از سراسر جهان اداره شده و منجر به پنهان ماندن هویت کاربر می‌شود. به‌عبارت دیگر، در 12P داده‌های یک کاربر قبل از ارسال آن از طریق یک مسیر ناشناس، پایاپای (P2P) و شبکه توزیع شده – که توسط داوطلبانی از سراسر جهان اداره می‌شود – رمزگذاری می‌شود. این کار باعث مخفی ماندن موقعیت‌ (مکان)ها و آدرس‌های IP معامله‌گران می‌شود.

زمانی که یک وب‌سایت محبوب، خبر تصویب پرداخت‌های رمز ارزی با وِرج را مخابره کرد، Verge به سر خط خبرها تبدیل شد. دلیل اصلی این انتخاب امنیت بالای شبکه وِرج بود.

در 23 مه سال 2020 میلادی، Verge به‌عنوان 85امین رمز ارز برتر در جهان معرفی شد. ارزش بازار این رمز ارز به 63.3 میلیون دلار بوده و نرخ مبادله آن به 0.39 سنت می‌رسد.

5. هورایزِن (ZEN)

پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟

رمز ارز Horizen آدرس‌های Z محافظ حریم خصوصی و آدرس‌های T عمومی که مشابه با بیت کوین عمل می‌کنند را ارائه می‌دهد. با این وجود، اگر وجهی از آدرس Z به آدرس T ارسال شود، مقدار مبلغ دریافتی نشان داده خواهد شد. این رمز ارز دارای یک شبکهٔ گره گسترده نیز بوده که به بهبود وضعیت ناشناس بودن کمک می‌کند.

در 23 مه سال 2020 میلادی، Horizen با قیمت 6.58 دلار معامله شده است. ارزش بازار این رمز ارز به 60.1 میلیون دلار می‌رسد. همچنین این رمز ارز در رتبهٔ 88 بزرگترین‌ رمز ارزهای‌های جهان قرار دارد.

جمع‌بندی

به‌علت اینکه امنیت در دنیای مجازی اهمیت بیشتری دارد، با خود خطرات بزرگ‌تری نیز به‌همراه می‌آورد. توسعه‌دهندگان رمز ارزها باید تعداد زیادی حملات هکینگ که از طرف هکرها می‌باشد را خنثی کنند. مراجع قانونی و تنظیم‌کنندگان و ناظران امور مالی، احتمالاً افراد با تراکنش‌های بالا را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند و چون بیت کوین مشهورترین رمز ارز می‌باشد به‌شدت زیر ذره‌بین مراجع دولتی است. ارگان‌های دولتی به‌راحتی می‌توانند تراکنش‌های بیت کوین را پیگیری کنند و این موضوع انگیزهٔ خوبی برای استفاده از رمز ارزهایی می‌باشد که حریم خصوصی را بیشتر رعایت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.