کریگ رایت گردانندگان سایت رسمی بیت کوین را به دادگاه می‌کشاند

رویترز در گزارشی عنوان کرده است که دادگاه عالی لندن به کریگ رایت اجازه داده است تا با طرح دعوی در ارتباط با کپی رایت وایت پیپر بیت کوین، گرداننده وب‌سایت بیت Bitcoin.org را که با نام مستعار کبرا شناخته می‌شود، به دادگاه بکشاند.
به گزارش کوین دسک، رایت از کبرا به‌دلیل انتشار وایت پیپر بیت کوین در این وب‌سایت شکایت کرده بود. رایت ادعا می‌کند که کنترل حق نشر این وایت پیپر در اختیار او است. به‌گفته خبرگزاری‌ها این یک پیروزی برای رایت در دادگاه به حساب می‌آید؛ اما باید به یاد داشت که این دعوی تأثیری بر منشأ وایت پیپر بیت کوین نخواهد داشت.
با توجه به اینکه هویت کبرا مشخص نیست و نمی‌توان تعیین کرد که او یک شهروند بریتانیایی است یا نه، دادگاه به رایت اجازه داده است تا که ابلاغیه دادگاه را از طریق ایمیل یا توییتر برای او ارسال کند. رویترز در گزارش خود می‌نویسد:
بر اساس اسناد دادگاه که روز چهارشنبه منتشر شده است، نام، هویت یا آدرس [کبرا] ذکر نشده است.
همان طور که پیش‌تر گفتیم، اتفاقات اخیر در دادگاه یک رویه عادی در پرونده‌های حقوقی است و نمی‌توان گفت که تأثیری در منشأ وایت پیپر بیت کوین خواهد داشت. کریگ رایت ادعا می‌کند که وایت پیپر بیت کوین را نوشته است و به همین دلیل حقوق انتشار آن هم در اختیار وی است.
پرونده دعوی قانونی رایت در دادگاه‌های مختلف، سال‌ها است که در جریان است و به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است.
رایت می‌گوید از آنجایی که او ساتوشی ناکاموتو و خالق وایت پیپر بیت کوین است، هیچ نهادی حق میزبانی از این سند را ندارد؛ موضوعی که با ذات غیرمتمرکز و متن‌باز بیت کوین در تضاد است. در همین راستا، او به تمام نهادها و توسعه‌دهندگانی که یک نسخه از وایپر بیت کوین را میزبانی می‌کردند، نامه‌ای ارسال کرد تا این وایت پیپر را از روی وب‌سایت‌های خود پاک کنند.
Bitcoin.org پس از دریافت این نامه، وایت پیپر بیت کوین را از وب‌سایت خود پاک کرد. این وب‌سایت در آن زمان اعلام کرد که نمی‌خواهد منابع، زمان، انرژی و پول خود را روی یک دعوی قانونی هدر دهد.
کمی بعد چندین شرکت نام‌آشنا نظیر اسکوئر کریپتو، پارادایم (Paradigm)، کوین سنتر و نووی (Novi) اعلام کردند که به‌صورت غیرعلنی اقدام به میزبانی وایت پیپر بیت کوین می‌کنند.
 اسکوئر هم در پاسخ به درخواست حذف وایت پیپر بیت کوین، شکایتی را از طریق COPA تسلیم دادگاه بریتانیا کرد. COPA شرکتی است که توسط اسکوئر در سال ۲۰۲۰ پایه‌گذاری شد و در حوزه حفظ و ترویج جنبش متن‌باز فعالیت می‌کند.
رایت قصد دارد در نهایت با تکیه بر نتایج این دادگاه‌ها و دعاوی دیگر، مستندات کافی برای اثبات ادعای ساتوشی‌بودن خود ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *