۶ دلیل که روند صعودی بیت کوین پس از ۲۰,۰۰۰ دلار ادامه یافت

علیرغم تمام فرازونشیب‌های سال ۲۰۲۰، امسال سال بسیار خوبی برای بیت کوین بوده است. این در حالی است که به‌عقیده بسیاری، این روند روبه‌رشد ادامه‌دار خواهد بود.
به گزارش کریپتوپوتیتو، عبور قیمت بیت کوین از سد مقاومت ۲۰,۰۰۰ دلاری باعث شد تا تقریباً تمام خریداران این رمز ارز وارد بازه سوددهی شوند. از سوی دیگر، هر کسی که بیت کوین‌هایش را در کف قیمت ماه مارس (اسفند ۹۸) خریده باشد، سودی ۵۰۰ درصدی برده است. با تکیه بر این عوامل، می‌توان بیت کوین را یکی از پربازده‌ترین دارایی‌ها در بازارهای مالی به حساب آورد. سؤال اصلی اینجاست که چه عواملی این جهش قیمتی را تسریع کرده‌اند؟ چه چیزهایی باعث شده است تا قیمت بیت کوین اوج سال ۲۰۱۷ را بشکند و به ۲۷,۰۰۰ دلار برسد؟ آیا این عوامل می‌توانند باعث تداوم روند فعلی شوند؟
مرگ دلار، یک پیش‌بینی
با نگاهی به نمودار روزانه شاخص دلار تا به اینجای سال ۲۰۲۰، می‌توان تأیید کرد که دلار آمریکا در مسیری رو به افول قرار دارد. در واقع، احتمال تمام‌شدن کار دلار به‌عنوان یک ارز ذخیره‌ای وجود دارد.
نمودار شاخص دلار
روشیر شارما (Ruchir Sharma)، استراتژیست ارشد شرکت سرمایه‌گذاری مورگان استنلی (Morgan Stanley)، از جمله افرادی است که به شکلی صریح در ارتباط با این مسئله صحبت کرده است. او در صحبت‌های خود، تشریح کرد که چگونه دلار ۱۰۰ سال از جایگاه خود به‌عنوان ارز ذخیره‌ای دنیا بهره برده و چگونه دولت فدرال از انحصار این ارز در بازارهای مالی سوءاستفاده کرده است. او در ادامه با بیان این مسئله که چگونه بیت کوین می‌تواند به جایگاه دلار برسد، گفت:
مقامات آمریکایی در طول قرنطینه ناشی از ویروس کرونا به این اطمینان خاطر رسیدند که می‌توانند بدون محدودیت و بدون در نظر گرفتن وضعیت ذخیره ارزی خود، دلار چاپ کنند. این مسئله به آنها امکان می‌دهد که بدون رویارویی با پیامدهای گسترده و با وجود کسری‌های زیاد به فعالیت خود ادامه دهند.
اما این راهکار چطور برای ارز فیات آمریکا کارگشا بود؟ بسته‌های حمایتی بزرگ دولت آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا، باعث افزایش فشار روی دلار شد. از زمان عرضه اولین بسته حمایتی دولت آمریکا، دلار روندی نزولی داشته است. ماه گذشته، شاخص دلار به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۸ رسید.
این اتفاق به روند صعودی بیت کوین هم کمک کرد. آغاز صعود بیت کوین از ماه آوریل (فروردین) را می‌توان گواهی بر این ادعا دانست. سرمایه‌گذاران در این مدت به‌سمت بیت کوین روی آوردند تا از آن به‌عنوان یک سرپناه امن برای سرمایه‌های خود استفاده کنند. در نهایت، تزریق پول به اقتصاد باعث شد تا موج صعود بیت کوین قوت بیشتری بگیرد و پادشاه ارزهای دیجیتال مقاومت ۲۰,۰۰۰ دلاری خود را بشکند.
این در حالی است که تصویب لایحه ۹۰۰ میلیارد دلار بسته حمایتی جدید که قانون‌گذاران آمریکایی ارائه کرده‌اند، می‌تواند تیر خلاص دلار باشد و قیمت بیت کوین را بیش از پیش بالا ببرد.
ورود سرمایه‌گذاران نهادی
مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیر شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) که به‌صورت عمومی در بورس عرضه شده است، چندی پیش اعلام کرد که شرکتش حدود ۴۲۵ میلیون دلار از نقدینگی خود را به بیت کوین تبدیل کرده است. اعلام این خبر باعث ایجاد موجی از حیرت در میان شرکت‌های دنیا شد. به‌عقیده بسیاری، این خبر باعث شد تا برخی از شرکت‌های بزرگ وال استریتی هم به‌سمت خرید بیت کوین رو بیاورند.
سیلور در سال‌های پیش یکی از منتقدان بیت کوین به حساب می‌آمد و در سال ۲۰۱۳،‌ اعلام کرده بود که روزهای آخر بیت کوین نزدیک است. حالا اما، او یکی از طرفداران این رمز ارز به حساب می‌آید. مایکرواستراتژی پس از خرید ۴۲۵ میلیون دلار بیت کوین، دست از کار نکشید. ماه جاری این شرکت بار دیگر اعلام کرد که ۷۰۰ میلیون دلار بیت کوین خریده است.
شرکت اسکوئر (Square)، متعلق به جک دورسی، از جمله شرکت‌هایی است که بیت کوین خریده است. اسکوئر اوایل ماه اکتبر (مهر) اعلام کرد که ۵۰ میلیون دلار بیت کوین خریده است. شرکت مس میوچوال (MassMutual)، یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه در دنیا، وان ریور است منیجمنت (One River Asset Management) و شرکت سرمایه‌گذاری رافر (Ruffer) از دیگر نام‌های بزرگی هستند که وارد حوزه بیت کوین شده‌اند.
شرکت گوگنهایم (Guggenheim) هم اعلام کرد زمانی که قیمت بیت کوین ۱۰,۰۰۰ دلار بود، بیت کوین خریده است. اسکات ماینرد (Scott Minerd)،‌ از مدیران ارشد این شرکت، در اظهارنظری اعلام کرد که قیمت بیت کوین حداقل باید به ۴۰۰,۰۰۰ دلار برسد.
آنتونی اسکاراموچی (Anthony Scaramucci)، سخنگوی سابق کاخ سفید و از مدیران ارشد شرکت اسکای بریج کپیتال (SkyBridge Capital) هم چندی پیش طی نامه‌ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد که از طریق شرکتش حدود ۲۵ میلیون دلار بیت کوین خریده است.
سرمایه‌گذاران نهادی را می‌توان از جمله اصلی‌ترین عواملی دانست که باعث افزایش قیمت بیت کوین شده‌اند؛ سرمایه‌های ورودی از جانب این افراد ثروتمند باعث شده است روند صعودی قیمت بیت کوین همچنان تداوم داشته باشد.
هاوینگ و گری اسکیل
امسال شاهد سومین هاوینگ بیت کوین بودیم و پس از آن پاداش هر بلاک از ۱۲.۵ واحد به ۶.۲۵ کاهش یافت. هاوینگ یکی از پروتکل‌هایی است که عرضه بیت کوین را کنترل می‌کند و در نهایت باعث می‌شود که عرضه کل آن روی ۲۱,۰۰۰,۰۰۰ واحد ثابت بماند.
از آنجا که عرضه و تقاضا اصلی‌ترین شاخصه تعیین قیمت بیت کوین هستند، هاوینگ تأثیراتی عمده بر قیمت می‌گذارد. هاوینگ ماه مه، باعث شد تا روند صعودی بیت کوین تسریع شود. از سوی دیگر، گری اسکیل هم نقشی اساسی در میزان تقاضای فعلی بازار بیت کوین ایفا می‌کند.
گری اسکیل یک شرکت سرمایه‌گذاری است که فعالیت اصلی آن حول محور مدیریت دارایی‌ها می‌چرخد و بری سیلبرت (Barry Silbert) مدیر آن است. طبق آخرین اعلام گری اسکیل، حدود ۱۵.۷ میلیارد دلار بیت کوین در صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین این شرکت ذخیره شده است.
در صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل، خبری از بیت کوین‌های ارزان نیست. بیت کوین‌ها در صندوق گری اسکیل به‌صورت سهم خریدوفروش می‌شوند و قیمت آنها با قیمت بیت کوین در بازارهای آنی متفاوت است؛ چراکه در صندوق‌هایی مانند گری اسکیل، سرمایه‌گذار ملزم به پرداخت اضافه‌ارزش (Premium) برای خرید هر سهم است. در ماه‌های گذشته، خریدوفروش بیت کوین در صندوق گری اسکیل با رشدی قابل‌توجه همراه بوده است.
منتقدان به حامیان تبدیل می‌شوند
افزایش چاپ پول از سوی بانک‌های مرکزی در دنیا، باعث شده است تا متخصصان اقتصادی و میلیاردرهای وال استریتی دورنمایی تاریک، وحشتناک و پر از تورم برای آینده اقتصاد جهانی متصور شوند.
از طرف دیگر، همین افراد که پیش‌تر به‌عنوان منتقدان بیت کوین شناخته می‌شدند، حالا به این رمز ارز به‌عنوان ذخیره ارزش واقعی نگاه می‌کنند.
ری دالیو (Ray Dalio) یکی از این افراد است. این میلیاردر مشهور که بنیان‌گذار و مدیر صندوق پوششی بریج واتر (Bridgewater) است، مدتی است که دیدگاهی نرم‌تر در ارتباط با بیت کوین اتخاذ کرده است. او که پیش‌تر می‌گفت بیت کوین نه ارز است و نه یک ذخیره ارزش، حالا اذعان می‌کند که بیت کوین جایگزینی برای طلاست.
جورج بال (George Ball)، مدیر شرکت سندرز موریس هریس (Sanders Morris Harris) و یکی از مشهورترین منتقدان بیت کوین، اوایل امسال دست از انتقاد از بیت کوین برداشت. او در اظهارنظری، بیت کوین را یک سرمایه‌گذاری بلندمدت خارق‌العاده خواند.
او در بخشی از صحبت‌های خود با بیان اینکه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید سبد سرمایه‌گذاری خود را با بیت کوین همسو کنند و بخشی از آن را به بیت کوین اختصاص دهند گفت:
[بیت کوین] چیزی است که دولت‌ها نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند و بی‌ارزش نمی‌شود.
تغییر رویکرد سرمایه‌گذاران و ایجاد دیدگاه‌های مثبت در ذهن آنها، عاملی مثبت تلقی می‌شود؛ چراکه سرمایه‌گذاران بیشتری را به‌دنبال خود وارد این حوزه می‌کند.
ترس از دست دادن از طرف سرمایه‌گذاران خرد
طی یک سال گذشته، علاقه به جستجوی عبارت انگلیسی «بیت کوین» در گوگل سه برابر شده است؛ می‌توان گفت که این مسئله به‌معنای آمادگی ورود سرمایه‌گذاران خرد به بازار است.
جستجوها برای عبارت «بیت کوین» در گوگل
نکته جالب اینجاست که با وجود سه برابر شدن این میزان، به‌نسبت اوج جستجوها در گوگل بسیار ناچیز است. صد البته نباید نقش سرمایه‌گذاران نهادی در بازار بیت کوین را نادیده گرفت. در صورتی که ترس از دست دادن (FOMO) در بازار بیت کوین حاکم شود، رشد بیشتر نیز محتمل خواهد بود.
بیت کوین و مشارکت در دیفای
حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال ۲۰۲۰ به‌لطف افزایش دیوانه‌وار تب‌وتاب کشت سود رشد قابل‌توجهی داشته است. همزمان با این افزایش، شاهد بازشدن پای بیت کوین روی شبکه اتریوم بودیم.
بیت کوین‌های روی شبکه اتریوم
نمودار بالا نشان می‌دهد که بسیاری از افراد با قفل‌کردن بیت کوین‌های خود در پروتکل‌های دیفای، به‌دنبال کسب سود از آنها هستند. این مسئله باعث شده است تا فشار خرید در بازار بیت کوین بیشتر شود و قیمت آن هم افزایش پیدا کند. در حال حاضر بیش از ۱۴۰,۰۰۰ بیت کوین در شبکه اتریوم قفل شده است. این یعنی حدود ۳.۳ میلیارد دلار بیت کوین!