دولت پاکستان رسماً اعلام کرد بیت کوین استخراج می‌کند

فرمانداری استان خیبر پختونخوا، یکی از چهار استان پاکستان، اعلام کرد دو مزرعه استخراج بیت کوین با بودجه دولتی در این ناحیه کار خود را آغاز کرده‌اند.
به گزارش دیکریپت، مقامات خیبر پختونخوا (Khyber Pakhtunkhwa)، یکی از چهار استان پاکستان، هفته گذشته به‌طور رسمی از راه‌اندازی دو فارم دولتی استخراج بیت کوین خبر دادند.
این اقدام را می‌توان یکی از نخستین موارد سرمایه‌گذاری مستقیم دولتی در حوزه استخراج بیت کوین قلمداد کرد.
حساب کاربری مونیب (Muneeb) در توییتر در این باره نوشته است:
مقامات استان خیبر پختونخوا که پیش‌تر استخراج ارزهای دیجیتال را قانونی اعلام کرده‌ بودند، استفاده از بودجه‌‌های دولتی برای استخراج را تأیید کرده کرده‌اند. اکنون اما آنها پا را از این فراتر گذاشته و خود به‌طور مستقیم به استخراج بیت کوین روی آورده‌اند.
ضیاءالله بنگاش (Ziaullah Bangash)، مشاور وزیر ارشد فناوری اطلاعات استان خیبر پختونخوا در این باره می‌گوید که پیش‌تر در مجمع این استان، لایحه‌ای به تصویب رسیده که مهر تأییدی بر استخراج بیت کوین از سوی دولت می‌زند. علاوه بر این، در مجمع یادشده یک گواهی سلب حقوق جداگانه نیز به تصویب رسیده که به افراد اجازه می‌دهد بدون هراس از واکنش‌های قانونی احتمالی دست به راه‌اندازی و عرضه ارزهای دیجیتال خود بزنند.
موضع دولت پاکستان در قبال بیت کوین، همانند مواضع دیگر دولت‌ها بوده است. حوزه ارزهای دیجیتال در این کشور در پیچ‌وتاب دیوان‌سالاری و کاغذبازی گرفتار شده، با این حال، دولت‌های محلی و افراد حقیقی توانسته‌اند به‌آرامی حوزه قانون‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال را به پیش برانند تا بلکه با کمک به افزایش درآمدزایی دولت بتوانند موافقتش را برای پذیرش ارزهای دیجیتال جلب کنند.
مقامات استان خیبر پختونخوا در این زمینه تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند. طبیعت کوهستانی و خنک این استان از آن محیطی ایده‌آل برای استخراج بیت کوین ساخته است. همان‌طور که می‌دانید، دستگاه‌های استخراج، در هر ثانیه هزاران محاسبه را انجام می‌دهند و انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کنند تا بتوانند شبکه بیت کوین را سرپا نگه دارند. بی‌تردید، پا گرفتن صنعت استخراج در این استان می‌تواند کمک فزاینده‌ای به اقتصاد محلی آن بکند.
ویژگی‌های جغرافیایی خیبر پختونخوا
گفتنی است که سال گذشته، مقامات مجمع استانی منطقه خیبر پختونخوا به ریاست بنگاش، قطعنامه‌ای را تسلیم دولت مرکزی پاکستان کردند و در آن خواستار قانونی‌شدن استخراج و مالکیت بیت کوین در سراسر خاک پاکستان شده بودند. در بخشی از این قطعنامه آمده است:
ما از دولت مرکزی تقاضا داریم که پیشنهادمان را برای قانونی‌کردن ارزهای دیجیتال در سراسر کشور پاکستان به‌دقت مورد بررسی قرار دهد.
گفتنی است که همزمان با تسلیم این قطعنامه به دولت پاکستان، یکی از نخستین فارم‌های خصوصی استخراج بیت کوین توسط فردی به نام وقار زاکا (Waqar Zaka) در این کشور راه‌اندازی شد. زاکا یکی از چهره‌های تأثیرگذار حوزه‌ ارزهای دیجیتال در پاکستان است.
وی طی توییتی با قدردانی از بنگاش برای حمایت حقوقی از وی نوشته است:
پس از سال‌ها کشمکش سرانجام توانستم بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین را در استان خیبر پختونخوا راه‌اندازی کنم؛ استانی که همه شما می‌توانید در آن دست به سرمایه‌گذاری در حوزه بیت کوین بزنید.
در بخش دیگری از توییت زاکا می‌خوانیم:
سرانجام، پروژه رؤیایی من تأیید شد. اکنون پس از سال‌ها سعی و تقلا اکنون در حال راه‌اندازی بزرگ‌ترین فارم استخراج رمز ارز در استان خیبر پختونخوا هستم؛ همه شما می‌توانید در این استان سرمایه‌گذاری کنید.
روی آوردن به بیت کوین به‌عنوان منبع درآمد و محرک رشد اقتصادی، در کشورهای دیگر هم دیده شده است. ایران از جمله همین کشورهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *