قیمت پایه سیمان چند شد؟ – گار نیوز

به گزارش گار نیوز، «سیف الله امیری» درخصوص قیمت سیمان، اظهار کرد: ‌‌افزایش قیمت پایه سیمان به دلیل جلوگیری از ارزان‌فروشی شرکت‌هایی مصوب شد که به واسطه نبود تقاضا، اقدام به فروش سیمان با نرخ‌های پایین تر از کف قیمتی در بازار می کردند که با افزایش قیمت پایه از ایجاد رقابت منفی در میان شرکت‌ها برای ارزان فروشی و به‌هم خوردگی تعادل بازار، جلوگیری شد.
به نقل از فارس، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزایش 35 درصدی قیمت کل سیمان تولیدی را کذب خواند و افزود: وزارت صمت در پی نامه انجمن سیمان مبنی بر درخواست افزایش نرخ پایه سیمان طی جلسه‌ای چند ساعته با همکاران بورس و تشکیل کارگروه، این موضوع را بررسی کرد تا تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دچار مشکل نشده و متضرر نشوند.
وی افزود: تلاش وزارت صمت این است که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده دچار مشکل نشود.
سیمان چند معامله می‌شود؟
امیری‌ اظهار کرد: عرضه‌ها و روند معاملات روز گذشته نشان می‌دهد در مقایسه با هفته قبل افزایش قیمتی اتفاق نیفتاده است و معاملات مطابق هفته‌های قبل و بدون تغییر در حال انجام است.
به گفته مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیشترین سیمانی که در بازار رصد می شود و همینطور بیشترین سیمانی که در کشور مورد مصرف قرار می‌گیرد از نوع تیپ 2 (چه کیسه ای و چه فله) است.

وی در مورد افزایش قیمتی که برای شرکت‌های سیمانی مطرح و در نظر گرفته شده است، گفت‌: یکسری از شرکت‌هایی که در مناطقی‌ به واسطه نبود تقاضا، موفق به فروش سیمان در بورس کالا نمی‌شدند، لذا با هدف کسب نقدینگی، سیمان تولیدی را در بازار پایین‌تر از قیمت پایه تعیین شده به فروش می‌رساندند که این اتفاق سبب ایجاد رقابت منفی و متضرر شدن سایر تولیدکنندگان سیمان می‌شد.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اظهار کرد: بحث ارزان فروشی سیمان پیش‌تر نیز مطرح می‌شد و بنابراین یک افزایشی به قیمت کف پایه عرضه‌ها اعمال شد تا به شرکت‌ها اجازه فروش پایین‌تر از این نرخ را در بازار ندهد.
امیری تصریح کرد: این موضوع تاثیری در قیمت عرضه سیمان که متوسط 4 هفته گذشته است، نداشته و معاملات سیمان همچون هفته‌های قبل به صورت روان در حال انجام است. حتی شایعات هم تاثیری بر نرخ ها نداشت و انتظار می‌رود طی هفته‌های آتی نیز اتفاق خاصی رخ ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *